Ziemas alus 2015

kā es dzēru tumšos ziemus alus. kopumā man garšoja.

Pienācis ir janvāris,

Jādzer tagad porteris.

Un stiprais ziemas alus.

Gribēju uzrakstīt haiku, bet nesanāca. Tagad jau februāra sākums, bet janvāra laikā pamēģināju veselu virkni ziemas alu, gan tumšos, gan stipros. Visus Latvijā brūvētos noteikti nē. Drīzāk tos, kas pagadījās pa ķērienam vienā RIMI, Labietī un Valmiermuižas veikalā. Daži bija neaprakstāmi drausmīgi, tādēļ palika ārpus raksta. Mani aizvien vairāk izbrīna alus, kas maksā vairāk nekā 2 eiro pudelē un garšo pēc atšālējušās purva rāvas. Laikam ar etiķeti ķer tādus muļķus kā es un pēc laika izlaiž to pašu, tikai ar citu nosaukumu.

Atgriežoties pie ziemas aliem, pirms dažiem gadiem būtu bijis grūtāk atrast ko vairāk par ikgadējos Aldara un Cēsu ziemas alus. Vēl jāpieskaita daži mūžīgi nemainīgie tumšie no Piebalgas, Užavas un Bauskas. Šogad izvēle bija daudz grūtāka un finansiāli ietilpīgāka.

valmiermuižas alus

Valmiermuižas Proves porteris Nr. 1 (2013)

Citus numurus nebiju saglabājis. Tumši brūns ar milzīgi biezām, tumši brūnām un noturīgām putām. Lieliski. Smaržo arī patīkami, pēc iesaldena tumšā iesala. Garšā gan viss nav labi, pārāk jau nu salds, laikam apiņu bijis par maz. Ja būtu mazāk saldumu un nebūtu asi rūgteni nelabas piegaršas, tad būtu labs. Nebija vērts glabāt.

Valmiermuižas Proves porteris Nr. 5 (6,8%, 2015)

Visas proves man sarežģījušas matemātiku, labi, ka nav a, b un c varianti katrai. Pudeles aizmugurē izlasīju, ka Valmiermuiža brūvē craft alu. Latviski muižas alu. Bet šis porteris nav slikts. Nav defektu, bet nav arī efektu. Viegli grauzdēts iesals, patīkams rūgtums un pavisam nedaudz ūdeņains.

Valmiermuižas Ziemas alus (2012)

Smarža viegli saldens iesals, nekas cits, putas izčākst kā vecs sniegs lietusgāzē. Alus ir pliekani salds, nedaudz glumjš, tā vien gribas pēc alus izskalot muti. Laikam pēdējā nav laba alus pazīme, tādēļ līdz galam ilgi glabāto pudeli neizdzēru.

Valmiermuižas Ziemas alus (2015)

Labs iesaldens iesals ar vieglu apiņu aromātu. Garšā tas pats iesals ar nelielu rūgtumu, nedaudz sildošs. Labi sabalansēta garš bez piedevām. Patīkami dzerams, tādu var noteikti vēl.

6 gab ziemas

Labieša Lenteņu kāvējs (7,2%, 2014)

Lenteņu kāvējs iesper ar apiņiem un dedzinātu iesalu. Pēc šī nevienam citam alum vairs nav garšas. Nežēlīgi lielisks, izcili dzerams un uz ilgu laiku neaizmirstams, citu vārdu nav.

Labieša Kamīns (6,6%)

Nepatīkami saskābušas kumelītes. Ziemas feils.

Cēsu Brūža Ziemas porteris (5,8%)

Izskatīgs, brūns un dzidrs. Viegls grauzdējums, kas sajūtams arī garšā. Paviegls, taču ļoti baudāms porteris, noteikti labākais no pēdējo gadu Cēsu ziemas darinājumiem.

Aldara Šokolādes stouts (6,9%)

Nupat tikai pamanīju, ka etiķetei virsū prove numur seši. 19.gs. pārvācotā latviešu valoda nu jau līdz Aldarim tikusi. Man bija zināmas bažas par šo alu, jo pirms dažiem gadiem Tallinā gadījās iegādāties igauņu Aldara pseido-stoutu, kuru vairāk par dažiem malkiem iedzert nebija iespējams. Bet uz Aldara jaunumu, par laimi, tas neattiecas.

Tumīgs alus, garšā grauzdēts iesals un labs apiņu rūgtums, kas neļauj saldumam izpausties. Lielisks aldara darbs, vēlāk vēl pietiekoši daudzus iegādājos. Delfu komentāros gan izlasīju, ka īsti vīri tādu alu gan nedzer, jo tur esot klāt šokolāde.

Malduguns Pilota Nakts (7,0%)

Kā kulaks uz acs. Patīkami, ka tik īsā laikā darītava spēj iedvest pārliecību, ka pudelē negadīsies brāķis, bet garantēti būs lielisks alus. Nezinu nevienu citu pēc-2010.gada Latvijas mazo darītavu, kurai būtu tik nemainīgi kvalitatīvi ražojumi.

Alus garšā patīkams grauzdēts iesals ar brangiem apiņiem un apakšā pamatīgs iesala fundaments. Lieliski. Nav ko piesieties, alus ir izdevies varen labs.

Tērvetes Tumšais (5,4%)

Tumīgs un patīkams, viegli dzerams ziemas alus bez īpaša rakstura. Bet nav slikti.

Viedu Aklais Randiņš (5.0%)

Svaigs un pavisam viegls tumšais. Tomēr kopumā garša nav pavisam bez defektiem, rodas sajūta, ka viegli nepatīkama rauga piegarša, kas uz beigām sajūtama vēl labāk. Iespējams, kādas konkrētās pudeles problēmas, bet tas jau nebija mierinājums, jo neviens man par kurjerpastu jaunu pudeli neatsūtīs.

aldara porteri

Aldara porteris (6,8%, 2012, 2013 un 2015)

Latviešu tumšā alus klasika, ko izmēģināju dažādu gadagājumu versijās. Ar Aldara porteri kļūdīties ir grūti, ja vien patīk Baltijas porteri. 12.gada alus likās maigs un vīnīgs, rūgtums gandrīz jau pilnībā izgaisis, tomēr atstājot pārpārēm labas un tumīgas garšas. 13.gada laidienam palicis mazliet vairāk apiņu, tādēļ šis liekas labākais no trijotnes.

Dzerot Aldara porterus, manā tviterī bija neliela un neproduktīva diskusija par to vai pasterizētu alu var nogatavināt. Manuprāt, ja dzēriens gadu gaitā tikai paliek labāks, tad ir vienalga vai alū ir dzīvs raugs vai nē. Protams, pasterizētam alum ir salīdzinoši nelielas manevra iespējas un garšā nav iespējams sagaidīt izmaiņas par 180 grādiem, tomēr var lieliski nogludināties visi asumi. Tā arī notika un par to man prieks.

Ziemas alus 2015/2016 uzvarētāji:

  1. Labieša Lenteņu Kāvējs, viennozīmīgs līderis ar pamatīgu atrāvienu no pārējiem. Taisnības labad jāatzīmē, ja šīgada versija ir īpaši labi izdevusies.
  2. Malduguns Pilota Nakts. Un Aldara Porteris. Jācer, ka nākamgad parādīsies vēl kāda darītava, kas ražos tikpat labu porteri, pašlaik laikam Valmiermuiža kandidātos.
  3. Trešās vietas cienīgs neviens nebija. Bija vairāki dzerami ali, bet nekas īpašs, turklāt katram kādi trūkumi. Mani nepatīkami pārsteidza tas, ka Valmiermuižas ali bija tik neveiksmīgi gatavinājušies, svaigie bija ievērojami pārāki. Nejutos arī priecīgs par Labieša un Viedu skābuļiem/nesanākušajiem.
  • edgars melnis

    Neveiksmīgi ietrāpiji pirms tā kamīna partija tika izņemta no apgrozības un izlieta renstelē. Pudele kamīna no manis.