Latvijas labākās darītavas 2013.gadā

Labietis ir uzvarējis. Manā aptaujā, kuru decembra sākumā publicēju šeit pat blogā – gan kā gada lielākais notikums, gan kā gada labākā darītava. Kopā abos jautājumos nobalsoja līdz simts cilvēku, precīzi pateikt nevaru, ja nevēlos maksāt par IP adrešu analīzi. Pavisam noteikti apzinos, ka aptauju manā blogā aizpildīja nevis vienkāršie alus dzērāji, bet gan hipsteri, gīki un citi, kas neatbilst vidējam Latvijas alus patērētājam, kurš, visticamāk nemaz nav dzirdējis pusi no šī gada alus jaunumiem.

1.jautājums – 2013. gada labākais/interesantākais/nozīmīgākais/kvalitatīvākais alus notikums

1jaut-m
Klikšķināt uz bildes, lai redzētu to pa visu ekrānu

2.jautājums – 2013. gada labākā darītava

2jaut-m
Klikšķināt uz bildes, lai redzētu to pa visu ekrānu (jaunā cilnē)

Manā personīgajā vērtējumā 2013.gadā uzvar Malduguns/Labietis. Dalīti. Jāatzīst uzreiz, ka visi Labieša ali man negaršo, kaut arī vairāki ir izcili, piemēram, Pelašķu Velns vai gardā VIVA sērija, taču vismaz darīšanas sākumā sanāca arī pa brāķītim. Maldugunij alu maz, bet visi lieliski jau no paša sākuma. Augsto vērtējumu tautas balsojumā Malduguns, visticamāk, izpelnījās tādēļ, ka atvēries pavisam nesen un visiem svaigas emocijas. Attiecībā uz Valmiermuižu, varētu piestrādāt pie garšas, īpaši augstāka pieprasījuma periodos vasarā, bet es jau te sāku piesieties.

Tāpat noteikti jāatzīmē Aldaris un Cēsu alus. Man nepatika tas, ka uz gada vidu lielai daļai Aldara alu mainījās izcelsmes valsts, tomēr jaunie pavasarī ieviestie ali nebija pārāk slikti. Pavisam noteikti izcēlās Cēsu fon Zīversa sērija ar labi dzeramu saturu. Uz šī dueta fona Lāčplēsis nobālēja, kaut gan dzirdēts presē, ka arī viņiem šogad labi pārdošanas rezultāti.

Papildus mana atzinība tiek Valmiermuižai par izskatīgo iepakojumu, vislabāk man patika trīspaka. Arī Aldara ekskluzīvā portera divpaka ir samērā pievilcīga. Savukārt Malduguns etiķetes ir atšķirīgas un pavisam foršas, ceru, ka tas ienesīs jaunas vēsmas līdz šim nāvīgi garlaicīgajā Latvijas alus etiķešu saimē.

Vēl vēlos piebilst, ka mediju karalis šogad bija Valmiermuižas darītava. Iespējams, Aldaris visus pārspēja ar publikāciju skaitu, slēdzot savu Rīgas ražotni, taču visa šī publicitāte nebija pārāk pozitīva. Savukārt Valmiermuižas darītavas pārstāvju izteikumi tika citēti pa labi un pa kreisi, kas darītavai ar tik mazu mārketinga/publicitātes budžetu ir labs sasniegums.

Bija arī darītavas, kas nedarīja neko, tikai pārdeva alu. Bauskas, Brenguļu, Madonas, LIDO, Užavas un pat jaunā Latgales bija nemanāmas uz pārējo fona. Tik un tā visiem labi un visiem izaugsme. Tomēr nešaubos, ka daudz labāka izaugsme bija tiem, kas aktīvi ņēmās sociālajos tīklos un eksperimentēja ar garšām un jauniem aliem. Kopumā aizvadīs ražīgs gads ar milzu kaudzi jaunumu. Ceru, ka uz šīs pozitīvās nots viss turpināsies.

Vēl intereses pēc atskatījos uz saviem gada sākumā izteiktajiem pareģojumiem un izrādījās, ka daļa piepildījušies. Salīdzināšanai izmantota VID akcizēto preču statistika pirmajiem desmit 2013. gada mēnešiem, nekas jaunāks nav pieejams.

 • Mazo un lielo darītavu tirgus daļa saglabāsies aptuveni nemainīga. Mazo darītavu daļa ir 13% šī gada pirmajos deviņos mēnešos. Tikpat, cik 2012. gadā.
 • Pavisam lēnām, bet saruks 2 litru PET pudeļu nozīmība un apjomi. Precīzu skaitļu man nav, bet Aldara PET ražotnes slēgšana par šo tendenci liecina, tāpat bundžoto un pudeļoto alu pieaugums. Iespējams, daļu lēto PET alu aizvietos lēts alus bundžās.
 • Būs jaunas mazās darītavas, kas cīnīsies par savu vietu mazo darītavu tirgū. 2013.gadā ir parādījušās Lankalnu, Labietis, Malduguns, Stargorod, kraftAldaris. Nākamgad būs vēl daudz vairāk jaunpienācēju.
 • Netālu no Jelgava sāks darboties jauna iesalnīca. Tas nebija pareģojums, bet fakta konstatācija.
 • Kopējais alus patēriņš un ražošana neko daudz nepieaugs, cik nu saulainais laiks vēlēs. Pat patēriņu bija taisnība, jo patēriņam Latvijā nodots tikpat, cik līdzīgā periodā pagājušā gadā. Saražots par 5% vairāk (+6,4 miljoni litru), to līdzsvaro lielāks imports (+2,1 miljoni litru) un lielāks eksports (+8,9 miljoni litru). Nevienu mēnesi, ieskaitot rudens mēnešus, Latvijā nav saražots mazāk alus nekā tajā pašā mēnesī pirms gada. Kas liek apšaubīt saistībā ar Aldara slēgšanu izteiktās vaimanas par slikto uzņēmējdarbības klimatu Latvijā.

Un tad vēl cita vēsts. Alus ir labi, bet gribas nelielu atpūtu no rakstīšanas, tādēļ uz gadu vai pusotru paņemšu radošo atvaļinājumu. Mans blogs paliks uz vietas ar visu rakstu arhīvu, bet maz ticams, ka tajā tik drīz parādīsies jaunumi.

Visiem Laimīgu Jauno gadu!

 • Andron MacBeton

  Tagad lāpos ar Brāli. Bitter variants. Negaršo. Parastais Brālis labāks. Tumšais labs. Biter = sūds. Pareizi ir ka kādreiz pārtrauca ražot. Nevajadzēja atsākt.
  Kur Liepājā var nopirkt to jūsu slavināto alu?

  • dzerualu

   Diemžēl nezinu. Bet visiem ir feisbuka un tvitera konti, var viņiem pašiem pajautāt.

 • Andris

  Žēl žēl par to pauzīti. Saprotams, ka šis blogs ir tavs tāds kā virtuāls bērns, bet varbūt varēja ( vismaz uz to pusgadiņu ) piesaistīt kādu papildus cilvēku satura veidošanai? Uzskatu, ka šis blogs ir sniedzis neaizstājamu ieguldījumu Latvijas alus kultūras popularizēšanā, un gribētu, lai tas tikai attīstās, lai šis ieguldījums būtu vēl lielāks, bet pusgads ir diezgan ilgs laiks interneta pasaulē .

  • dzerualu

   Nav jau tā, ka es vienīgais rakstu par alu, LV ir vēl rakstītāji, tie gan jau aizpildīs tukšumu. Man stresa nav par gadu vai diviem un nav tā, ka apmeklētāju skaits man ko maina, jo nauda no šī tāpat nenāk :)

 • Skumbrija

  PUSOTRA gads??? Nooooooooo! Ta jau droši no bookmarkiem varēs ņemt ārā līdz labākiem laikiem, ehh..

 • Edgar Lindström

  Es esmu jaunas seit, tuvaka laika domaju izlasit visus ierakstus sakot no vecaka(ja nu jaunakais tad to uzreiz), man patika sadala ”par blogu” ipasi tas ko teici par aldara miliem, Lv un pasaule ir loti daudz sudiga alus, es ari man patik garsa nevis valsts , ari USA ir loti daudz laba alus, ta pat ka Cehija un vacija sudiga, man patik stout un porter vislabak, tad nak belgu trapistet, ari vezen , britu ale, ipasi scots pine ale, man riebjas standarta pilsener un lager , ja nu tumsais lager, no latvijas man patik bauskas, piebalgas, tervetes. uzavas, valmiermuizas, neesmu garsojis Malduguns un labieti , loti velos nogarsot, par pasaules…gan jau velak , sorry par spam