Latvijas IPA

Šejienes Stritzky kunga alus darītava ziņo, priekš kāda laika, izmēģinājuma dēļ, aizsūtījusi uz Indiju no sava eksporta alus, kas bijis kastē iepakots. Sūtījumam gājis līdzi raksts, kurā lūgts, lai to sūta atpakaļ uz Rīgu, tiklīdz tas Indijā nonācis. Tagad, pēc 10 mēnešiem, sūtījums līdz ar Krievijas konsulāta apliecību, atnācis atpakaļ Rīgā un ticis attaisīts vairāk personu klātbūtnē, pie kam izrādījies, ka alus šinī garā laikā, pa siltām zemēm ceļodams, no sava labuma nebija neko zaudējis. Pēc tik labiem izmēģinājuma panākumiem Strirzky kungs turpmāk savu alu sūtīšot uz valsts dienvidiem un uz Kaukāziju, kur butele Rīgas alus maksājot apaļu rubli.

Mājas Viesis Nr.11 (16.09.1891) (no periodika.lv)

Rīgā šī pati butele varēja maksāt 10 reizes lētāk, ap desmit kapeikām. Iespējams, ka Indija, nevis Krievijas dienvidi, izvēlēta, balstoties uz angļu gaišo eilu un porteru panākumiem siltajās Britu kolonijās Āzijā, darītavai cerot uz publicitāti. Stricka eksporta alus, visticamāk, bija gaišais lāgeris, ap 4%-5% alkohola. Tātad, nekāds stiprais alus, kas tikai iedzen n-to naglu tā mīta zārkā, kas apgalvo, ka Indijas gaišais eils bija stipri apiņots un ar augstu alkoholu saturu, lai spētu izturēt ilgo un karsto ceļojumu uz Indiju.

Pie reizi atradu arī to, ka arī slavenais rakstnieks un dramaturgs Čehovs bija Stricka eksporta alus cienītājs un pasūtīja to pat uz Krimu no Maskavas.

Interesanti arī tas, ka pirmo komerciālo IPA mūsdienu Latvijā izbrūvēja tieši Labietis (Trīs Indiāņi), kas atrodas bijušās Stricka darītavas telpās. Negribētu teikt, ka pirmo vispār, jo esmu pārliecināts, ka līdzīgus alus 19.gs. Latvijā brūvēja. Pilnīgi noteikti šādus alus Latvijā importēja un dzēra, ja nemaldos, pat Deglava Rīgā gaišais angļu eils ir minēts.

 

strickis
No zudusilatvija.lv aizņēmos Stricka darītavas 1895.gada attēlu, kur virsū uzliku Labieti un Valmiermuižas veikalu

Īsi aprakstīta Stricka alus darītavas vēsture ir šeit. Vispār Stricka alus darītava, liekas, ir viena no visvairāk aizmirstajām Latvijas darītavām, kaut arī tā pirms Pirmā pasaules kara bija lielākā un slavenākā Latvijas, ja ne visas Baltijas darītava.

 • edgars melnis

  3 Indiāņus saukt par IPA būtu nedaudz pārspīlēts, vairāk jau american pale.

  BET, Pēteris Apinis, gan ir sapudeļots un tā būs viena kārtīga IPA – 8.2%
  79IBU EBC17 FG1016! Apmēram pēc nedēļas būs pieejams lejamā un pudeļotā
  veidā.

 • edgars melnis

  Zini ko Ati, skatos tajā vecajā bildē un man kaut kā baigi liekas, ka Labietis un Valmiermuiža atrodas blakus mājā pa labi. Es kā orientieri izmantoju tos piebraucamos vārtus uz briāna ielas.

  • dzerualu

   Jā, Tev taisnība. Pārtaisīšu. Liekas, ka no tās ēkas, kur patlaban iezīmēju, nekas nav daudz palicis.

   • edgars melnis

    Man atkal liekas, ka ēka, ko tu iezīmēji ir saglabājusies un tā ir tā, kur pašlaik atrodas kultūras nams K9, kas mums pretī.

   • dzerualu

    Laikam gan. Šai kartei/atklātnei ir problēmas ar mērogu. Turklāt paskatījos 30.gadu kartē un sapratu, ka mūsdienās Valdemāra iela iet savādāk, tas arī veicināja kļūdu. Agrākā Valdemāra iela aizlocījās pa Šarlotes ielu un iedūrās Brīvības ielā, nevis turpinājās centra virzienā.

 • sd

  Centrā salīdzinoši nesen bija arī alus – Saldus puķu IPA, vismaz pēc nosaukuma ir IPA.