Kāpēc es (pagaidām) nepirkšu Oxford Companion to Beer

7.oktobrī iznāca līdz šim apjomīgākā grāmata par alu. Oxford Companion to Beer tika iecerēts kā slavenā un autoratīvā Oxford Companion to Wine līdzinieks alus jomā. Par enciklopēdijas redaktoru jau pirms pieciem gadiem bija kļuvis Garets Olivers, viens no pasaulē pazīstamākajiem aldariem un alus grāmatu autoriem, bet kopumā enciklopēdiskā izdevuma tekstus rakstīja 166 autori no 24 valstīm. Kā vēlāk izrādījās, vai nu par velti vai par 5 centiem par zīmi.

Nupat arī parādījās ziņa, ka grāmata pieejama komplektā ar šim notikumam par godu izlaistu īpašu alu. 750ml alus pudele un grāmata maksā akurāt 80 dolārus gabalā.

Tomēr pietika grāmatai iznākt, lai sāktos sūdzību straume. Pazīstamākie angļu alus vēsturnieki Rons Patinsons un Martins Kornels Google Books publicētajos  nelielajos fragmentos vien atrada vairākus desmitus faktu kļūdu. Galvenais pārmetums šajā gadījumā ir tāds, ka vairāki no līdzautoriem nav rūpīgi pārbaudījuši faktus, bet vienkārši pārpublicējuši internetā vai masu medijos tiražētas leģendas, tādējādi nodrošinot to, ka avots, kurš pretendē uz visautoratīvākā izdevuma statusu, nevis nodrošina objektīvu informāciju, bet gan turpina izplatīt puspatiesības, ievērojami palielinot to ticamību. Nu līdzīgi kā, ja paša gudrākā ārsta vai ievērojamākā Kurzemes aldara izteikumus par to, ka dabisks alus nenorūgst vairāk par 5 – 6 %, ieliktu ekciklopēdijā. Nemaz nerunājot par izdevumā sastopamajiem dažiem vezumiem pareizrakstības kļūdu.

Nonāca pat tik tālu, ka pie spalvas ķērās pats grāmatas redaktors G.Olivers un sāka publiski apgāzt M.Kornela izteikumus, piebilstot, ka viņš [Olivers] ir ticis publiski nosaukts par “muļķi, kretīnu un muļķi, kurš vada ar slinkiem idiotiem pilnu pasākumu”. Lieki teikt, ka nekas tāds teikts netika, taču tas tikai uzjundīja polemiku. Pašlaik ir parādījies arī wiki projekts, kas veltīts Oxford Companion to Beer kļūdu labojumiem.

Visādā ziņā, kaut arī nav gadījies palasīt pašu grāmatu, man ir radušās krietnas aizdomas, ka par to iztērētie 40 dolāri – tāda ir pašreizējā cena Amazon, nebūs īsti labs ieguldījums. Drīzāk jāpagaida 2012.gada pavasaris, kad klajā nāks The World Atlas to Beer un, iespējams, vēl šādi tādi cienījami izdevumi. Un gan jau drīz arī Oxford Companion to Beer piedzīvos otro, pārstrādāto izdevumu.