Alus medaļas

Jaunajā BeerAdvocate žurnālā bija visai interesants ievadraksts par alus konkursiem. Kaut arī rakstiņš īss, tā galvenā doma bija tāda, ka gandrīz visos alus čempionātos visiem dalībniekiem tiek pa kādai medaļai. Īpaši jau tādēļ, ka kategoriju daudz, pretendentu ne īpaši un nebūtu solīdi kādu apvainot un katru gadu sūtīt mājās bez apbalvošanas bildēm un medaļām, kuras ielikt mājas lapā, preses relīzēs un uzdrukāt uz pudeles.

Atcerējos Aldara publicitāti, iegūstot medaļu 2008. gadā (zelta medaļa Luksus, bronza Sevišķajam), tādēļ nolēmu informāciju nedaudz pārbaudīt. Vispirms jau, World Beer Cup ir stipri komerciāls pasākums, kur viena alus pieteikšana izmaksā no 140 – 160 dolāriem, papildus vēl sūtīšana (un plīstošus priekšmetus sūtīt izmaksā dārgi) un cita ķēpa, tātad mazajām alus darītavām šāds konkurss nav pa kabatai. To apliecina tas, ka no Latvijas šajā kausā piedalās tikai Aldaris un Lāčplēša Alus.

Bauskas, Tērvetes, Piebalgas, Užavas un Brenguļu (Abula) alus darītāji droši vien apzinās, ka viņu alus ir pārāk draņķīgs un piedalīties nav jēgas.

World Beer Cup publicitātes foto. ©2008 Jason E. Kaplan
World Beer Cup publicitātes foto. ©2008 Jason E. Kaplan

Alus skaits ir it kā iespaidīgs – 2864 no 644 alus darītavām. Protams, puse no šīm darītavām atrodas ASV un, rupji rēķinot, labi ja 5% pasaules alus darītavu piedalās šajā konkursā ar mazāk nekā 1% no pasaules aliem.

Bet ja parēķinātu nedaudz vēl – kopā 91 kategorijā tiek izsniegtas 273 medaļas – katrs desmitais alus tiek pie medaļas, tādēļ nevar apgalvot, ka iespējas nokļūt uz pjedestāla ir mazas. Turklāt padomājot par to, ka katru gadu šāds konkurss nopelna vismaz līdz pusmiljonam dolāru, ir visai ticami, ka rīkotāji pat bez īpašas pamudināšanas parūpējas, lai visas darītavas vismaz reizi vairāku gadu laikā tiktu pie medaļām un sūtītu savus alus arī turpmāk.

Protams, katram ir patīkami saņemt kaut vai šokolādes medaļas ekvivalentu par saviem nopelniem, arī aldariem, un tas nav nekas nosodāms. Tomēr izvēloties alu, vajadzētu atcerēties, ka šādas medaļas piešķiršana nenozīmē, ka alum piemīt jebkāda kvalitāte – tā ir vienkārša publicitāte, kurai ar realitāti var būt visai mazs sakars.